Grand Prix Winners 2018 – 2019

Recognizing Academic & Chess Excellence

These are the final standings, based on all fifteen events of the 2018-19 season, through May 4, 2019.
Note: Only those players who competed in rated sections in five or more events (or four for the High School category) during the 2018-19 NSCF tournament season were eligible for a Grand Prix award. The awards listed in the rightmost column will be distributed at the NSCF awards event in the Fall of 2019. Kudos to the winners and to all of the active players listed here.

High School Leaders

PlaceNameGradeScore#EventsAwards
1Chun,Miles1163444High School Champion
2Sriskanthan,Ashwin1150934 
3Vajpayee,Vihaan934538 
4Barnett,Sophie925928 

Middle School Leaders

PlaceNameGradeScore#EventsAwards
1Schiwek,Thomas61285312Middle School Champion
2George,Christopher610408112nd Place – Middle School
3Kelly-Yuoh,Ozzie8996873rd Place – Middle School
4Surguladze,Sophie6615384th Place – Middle School
5Barnett,Benjamin6364985th Place – Middle School
6Gerardi,Jackson634288 
7Siciliano,Jack628558 
8Samuels,Noah827346 
9Sinha,Aidan626345 
10Kippel,Michael6230610 
11Tomajko,Gabriel721647 
12Wang,Youchang717135 
13Patlis,Benjamin716696 
14Vajpayee,Vibhu613887 
15Rodriguez,Aaron810425 
16Zelatis,Aleksandra64615

5th Grade Leaders

PlaceNameGradeScore#EventsAwards
1Zhang,Xinhe5715511Fifth Grade Champion
2Frankenberger,Xavier5539292nd Place – Fifth Grade
3Minchez,Dylan53845123rd Place – Fifth Grade
4Gorman,John5347084th Place – Fifth Grade
5Rodriguez,Aidan5205675th Place – Fifth Grade
6Welner,Jake510845 
7Conway,Will55575

4th Grade Leaders

PlaceNameGradeScore#EventsAwards
1Krishna,Navaneeth4980013Fourth Grade Champion
2Zelatis,Constantine45870122nd Place – Fourth Grade
3Toce,Daniel45720113rd Place – Fourth Grade
4Per,Gabriel4555174th Place – Fourth Grade
5Valencia,Ignacio43903125th Place – Fourth Grade
6Song,Troy4322210 
7Solovyev,Dylan428558 
8Salick,Joel4267512 
9Concha,Naolin421509 
10Murgia,Gianna4191510 
11Murgia,Giovanna4190310 
12Collins Telles,Gabriel412716 
13Nero,Raphael411936 
14Brandt,Lewis411315 
15Verghese,Alan411095 
16Phillibert,Donald49146

3rd Grade Leaders

PlaceNameGradeScore#EventsAwards
1Surguladze,Luka345179Third Grade Champion
2Liu,Kevin3389652nd Place – Third Grade
3Kamen,Jack33800123rd Place – Third Grade
4White,Leo33540134th Place – Third Grade
5Kvirikadze,Becka3237155th Place – Third Grade
6Hill,August315305 
7Lunt,Jackson310125 
8Gleason,Benjamin37615

2nd Grade Leaders

PlaceNameGradeScore#EventsAwards
1Song,Ames2307412Second Grade Champion
2Dai,Zihou22772102nd Place – Second Grade
3Jiang,Charles2211163rd Place – Second Grade
4Low,Anthony2186454th Place – Second Grade
5Siu,Evan2135285th Place – Second Grade
6Brandt,James211906 
7Roth,Jacob29865

K-1 Leaders

PlaceNameGradeScore#EventsAwards
1Song,Tristan1257510K-1 Champion
2Regelmann,Quinn1246182nd Place – K-1
3Bae,ThomasK18457Kindergarten Champion
4Foley,William1158694th Place – K-1
5Coughlin,Patrick1151575th Place – K-1
6Cheng,Noah111468 
7Day,LandauPr8677 
8Surguladze,AndrewK7826 
9Frind,Harrison16255