The 2016-2017 NSCF Grand Prix season concluded May 20th, 2017. Here are the winners…

The final standings below are based on 17 events through May 20, 2017.
Note:  Only those players who competed in six or more events by the end of the 2016-17 NSCF tournament season were eligible for one of the awards shown below.
High School: Ziabkin,Ivan
Middle School: Schwartz,Jared
Fifth Grade: Promisel,Joshua
Fourth Grade George,Christopher
Third Grade: Krishna,Rohan
Second Grade: Doyle,Charles
K-1: Dean,Colin
Kindergarten:

Wu,Stanley

 

High School

Place Name Grade Score #Events Award
1 Ziabkin,Ivan 9 7127 9 High School Champion
2 Feldman,Andrew 10 7056 6 2nd Place High School
3 Chun,Miles 9 5738 7

Middle School

Place Name Grade Score #Events Award
1 Schwartz,Jared 6 17286 14 MIddle School Champion
2 Mlynar,Aurelius 6 17035 12 2nd Place Middle School
3 Kelly-Yuoh,Ozzie 6 12632 16 3rd Place Middle School
4 Brey,Matthew 6 7367 16 4th Place Middle School
5 Aybar,Benjamin 8 5449 8 5th Place Middle School
6 Golimbu,Calvin 8 4784 9  
7 Oktay,Kenan 8 4657 10  
8 Rekhi,Sanah 7 4030 6  
9 Katz,Matan 6 3982 6  
10 Feldman,Joshua 7 2549 7  
11 Acampora,Max 7 1795 8  
12 Freed,Kieran 7 1421 10  
13 Sharma,Advith 6 1099 7  
14 Gross,Benjamin 6 748 6

Fifth Grade

Place Name Grade Score #Events Award
1 Promisel,Joshua 5 4963 9 Fifth Grade Champion
2 Yang,Cayden 5 4396 9 2nd Place Fifth Grade
3 Liu,Tim 5 2503 6 3rd Place Fifth Grade
4 Lui,Leo 5 2479 6 4th Place Fifth Grade
5 Chen,Darren 5 2201 6 5th Place Fifth Grade
6 Linnett,David 5 1872 6  
7 Gao,Olivia 5 1759 7  
8 Jimenez,Luis 5 1446 6  
9 Perez,Ronny 5 977 6  
10 Dai,Jeffrey 5 941 7  
11 Wang,Duke 5 673 6

Fourth Grade

Place Name Grade Score #Events Award
1 George,Christopher 4 5751 13 Fourth Grade Champion
2 Schiwek,Thomas 4 5252 14 2nd Place Fourth Grade
3 Gerardi,Jackson 4 4253 12 3rd Place Fourth Grade
4 Ren,Linyue 4 2943 12 4th Place Fourth Grade
5 Sanders,Joshua 4 2646 13 5th Place Fourth Grade
6 Surguladze,Sophie 4 2471 11  
7 Li,Sophie 4 1680 8  
8 Wilson,Liberty 4 1415 8  
9 Barnett,Benjamin 4 1393 6  
10 Obia,Mich 4 1119 7  
11 Beit,Natalie 4 954 7  
12 Obia,Menya 4 836 7

Third Grade

Place Name Grade Score #Events Award
1 Krishna,Rohan 3 8305 14 Third Grade Champion
2 Evans,Serena 3 4914 12 2nd Place Third Grade
3 Heelan,Xiao Xiao 3 4684 7 3rd Place Third Grade
4 Mlynar,Seraphina 3 4566 13 4th Place Third Grade
5 Behringer,Neel 3 2093 6 5th Place Third Grade
6 Brey,Juliette 3 1979 14  
7 Frankenberger,Xavier 3 1968 9  
8 Normoyle,Kieran 3 1879 6  
9 Sanders,Benjamin 3 1627 10  
10 Balcetis,Jonas 3 1345 9  
11 Brass,Clemens 3 1232 7  
12 Wilson,Olive 3 1223 8  
13 Ding,James 3 1048 6  
14 Dean,Caitlin 3 958 10  
15 Dahnke,Connor 3 913 7  
16 Handfield,Griffin 3 856 6

Second Grade

Place Name Grade Score #Events Award
1 Doyle,Charles 2 4773 6 Second Grade Champion
2 Servedio,Oliver 2 1913 7 2nd Place Second Grade
3 Chang,Alexander 2 1718 8 3rd Place Second Grade
4 Chen,Keith 2 1671 7 4th Place Second Grade
5 Aybar,Alexander 2 1273 7 5th Place Second Grade
6 Li,Eric 2 1208 9  
7 Tran,Ethan 2 992 6  
8 Chen,Scarlett 2 988 6  
9 Toce,Daniel 2 738 6  
10 Khan,Rami 2 619 6  
11 Choi,Alexis 2 414 6

K-I

Place Name Grade Score #Events Award
1 Dean,Colin 1 4716 13 First Grade Champion
2 Surguladze,Luka 1 3057 16 2nd Place First Grade
3 Wu,Tony 1 1394 7 3rd Place First Grade
4 Wang,Alan 1 1101 8 4th Place First Grade
5 Kvirikadze,Becka 1 794 6 5th Place First Grade
6 Wilson,Maat 1 733 7  
7 Wilson,Reef 1 707 7  
8 Liu,Kevin 1 591 6  
8 Wu,Stanley K 591 6 Kindergarten Champion
10 Brass,Felix 1 507 6  
11 Schiwek,Anja 1 364 6