The 2014-2015 NSCF Grand Prix season concluded May 16th, 2015. Here are the winners…

The results below are based on 20 events through May 16, 2015. The final awards go only to those top finishers who have played in a minimum of seven (7) events.
Note: The point scores have been modified to reflect the combined Future Masters-Championship sections played on 2/28/15, 3/7/15, and 4/18/15.
The two sections are considered to be combined when at least two Future Masters players are moved to the Championship. Note: Sixth graders in the Middle School category have been given extra recognition.
High School: Sharp, Danielle
Middle School: O’Neill, Reuben
Sixth Grade: Angelone, Liam
Fifth Grade: Casenas, Luis-Jaime
Fourth Grade Mlynar, Aurelius
Third Grade: Ho, Joseph
Second Grade: Casenas, Luis-Joshua
K-1: Doyle, Charles

High School Leaders

Place Name Grade Score #Events Award
1 Sharp,Danielle 9 9583 8 High School Champion
2 Schetlick,Robert 9 7223 7 2nd Place High School
3 Thomas,Spencer 9 3007 9
4 Sugrue,Andrew 9 2887 8
5 Stack,Michael 9 2673 8

Middle School Leaders

Place Name Grade Score #Events Award
1 O’Neill,Reuben 8 13021 12 Middle School Champion
2 Stoltz,Conner 7 9009 7 2nd Place Middle School
3 Feldman,Andrew 8 8499 14 3rd Place Middle School
4 Angelone,Liam 6 7960 10 Sixth Grade Champion
5 Golimbu,Calvin 6 7415 13 2nd Place Sixth Grade
6 Bianco,Nicholas 6 6802 9 3rd Place Sixth Grade
7 Sharp,Jacob 7 5107 7
8 Gordon,Nielsen 8 5041 8
9 Aybar,Benjamin 6 4483 13
10 Vail,Charlie 6 4226 7
11 Engenheiro,Maya 6 3265 11
12 Rekhi,Noor 6 3185 8
13 Sneh,Guy 6 2031 8
14 Promisel,Benjamin 7 1602 7
15 Tapiero,Oscar 8 1446 7

Fifth Grade Leaders

Place Name Grade Score #Events Award
1 Casenas,Luis-Jaime 5 8447 7 Fifth Grade Champion
2 Cooper,Benjamin 5 4557 13 2nd Place Fifth Grade
3 Rekhi,Sanah 5 4547 8 3rd Place Fifth Grade
4 Feldman,Joshua 5 3415 15 4th Place Fifth Grade
5 Bornmann,William 5 3240 8 5th Place Fifth Grade
6 Handelman,Joshua 5 1427 8

Fourth Grade Leaders

Place Name Grade Score #Events Award
1 Mlynar,Aurelius 4 9164 15 Fourth Grade Champion
2 Schwartz,Jared 4 7055 13 2nd Place Fourth Grade
3 Klein,Jack 4 6401 10 3rd Place Fourth Grade
4 Kelly-Yuoh,Ozzie 4 4800 12 4th Place Fourth Grade
5 Kini,Sameer 4 4038 10 5th Place Fourth Grade
6 Behringer,Meena 4 2079 7
7 Bashar,Zahin 4 1379 9
8 Brey,Matthew 4 667 7

Third Grade Leaders

Place Name Grade Score #Events Award
1 Ho,Joseph 3 9064 12 Third Grade Champion
2 Ulmer,Robert 3 4947 9 2nd Place Third Grade
3 Homan,Luke 3 4808 10 3rd Place Third Grade
4 Acharya,Lorenzo 3 3246 9 4th Place Third Grade
5 Mulraine,Dominic 3 2350 8 5th Place Third Grade
6 Kai,Mia 3 1873 11
7 Brown,Robert 3 1759 11
8 Stephens,Nicholas 3 1682 8
9 Promisel,Joshua 3 1625 8
10 Pepe,Landon 3 1614 10
11 Hodulik,Charlie 3 1511 10
12 Marsh,Kiran 3 1165 9
13 Niv,Kaylie 3 1070 8
14 Padhiary,Avneil 3 945 8
15 Gao,Olivia 3 820 7
16 Beck,Asher 3 710 7

Second Grade Leaders

Place Name Grade Score #Events Award
1 Casenas,Luis-Joshua 2 4614 8 Second Grade Champion
2 Engenheiro,Damian 2 3921 13 2nd Place Second Grade
3 George,Christopher 2 3481 16 3rd Place Second Grade
4 Cole,Jack 2 3126 9 4th Place Second Grade
5 Lee,Cooper 2 2589 14 5th Place Second Grade
6 Arora,Rahul 2 2014 9
7 Zhu,Tony 2 1383 9
8 Van Wright,Matthew 2 1120 11
9 Sanders,Joshua 2 1026 10
10 Montano-Miller,Alex 2 977 10
11 Maass,Luc 2 909 8
12 Niv,Shai 2 763 8
13 Gerardi,Jackson 2 749 8
14 Collins,Sean 2 659 7

K-I Leaders

Place Name Grade Score #Events Award
1 Doyle,Charles K 2294 12 K-1 Champion
2 Servedio,Oliver K 1645 11 2nd Place K-1
3 Ho,Jenna 1 1339 13 3rd Place K-1
4 Beck,Avery 1 1179 11 4th Place K-1
5 Mlynar,Seraphina 1 1045 13 5th Place K-1
6 Behringer,Neel 1 1039 8
7 Stephens,Natalie 1 632 8
8 Homan,Carl 1 625 7
9 Homan,Mark 1 349 7