The 2013-2014 NSCF Grand Prix season concluded May 17th, 2014. Here are the winners…

Final results, based on twenty events through May 17, 2014. Only those with seven or more events are listed; this is the minimum participation required for recognition.
High School: Cobb, Shawn Tyre
Middle School: Schetlick, Robert
Fifth Grade: Golimbu, Calvin
Fourth Grade Cushman, Ethan
Third Grade: Kumar, Advay
Second Grade: Homan, Luke
First Grade: Casenas, Luis-joshua
Kindergarten: Arora, Arjun

High School Leaders

Place Name Grade Score #Events Prize
1 Cobb,Shawn 11 11407 7 Hign School Champion

Middle School Leaders

Place Name Grade Score #Events Prize
1 Schetlick,Robert 8 8694 11 Middle School Champion
2 Kaufman,Liam 8 8511 9 2nd Place Middle School
3 Martin,Spencer 6 7814 12 3rd Place Middle School
4 Feldman,Andrew 6 6635 13 4th Place Middle School
5 Stoltz,Conner 6 5652 7 5th Place Middle School
6 Kanganis,Alisa 6 4381 7
7 Molina,Vicente 8 4160 7
8 Thomas,Spencer 8 2807 9
9 Ziabkin,Ivan 6 2633 10
10 Gordon,Nielsen 7 2325 8
11 Chun,Miles 6 2265 8
12 Zegarac-pollock,Luka 7 2066 8
13 Cohen,Joshua 8 1621 7
14 Tapiero,Oscar 8 945 7

Fifth Grade Leaders

Place Name Grade Score #Events Prize
1 Golimbu,Calvin 5 8122 17 Fifth Grade Champion
2 Angelone,Liam 5 7206 13 2nd Place Fifth Grade
3 Bianco,Nicholas 5 5715 12 3rd Place Fifth Grade
4 Vail,Charlie 5 4534 8 4th Place Fifth Grade
5 Sanchez,Ibrahem 5 3759 11 5th Place Fifth Grade
6 Ozawa,Toranosuke 5 3560 8
7 Grant,William 5 3018 11
8 Daher,George 5 2679 7
9 Engenheiro,Maya 5 2153 11
10 Kang,Anthony 5 1575 7
11 Rekhi,Noor 5 1437 8

Fourth Grade Leaders

Place Name Grade Score #Events Prize
1 Cushman,Ethan 4 6747 8 Fourth Grade Champion
2 Korn,Lucas 4 5004 9 2nd Place Fourth Grade
3 Casenas,Luis-jaime 4 4948 9 3rd Place Fourth Grade
4 Rekhi,Sanah 4 3315 8 4th Place Fourth Grade
5 Medina,Sofia 4 2970 8 5th Place Fourth Grade
6 Sinyavin,Ivan 4 2471 9
7 Cooper,Benjamin 4 1903 10
8 Feldman,Joshua 4 1802 12
9 McClymont,Ryan 4 1612 7
10 Stoltz,Molly 4 1261 7
11 Bornmann,William 4 1238 7
12 Fontana,Francisco 4 825 7
13 Tanaka-wong,Tyler 4 771 7

Third Grade Leaders

Place Name Grade Score #Events Prize
1 Kumar,Advay 3 7771 7 Third Grade Champion
2 Liew,Matthew 3 7116 12 2nd Place Third Grade
3 Hood,Avery 3 5749 8 3rd Place Third Grade
4 Hurst,Dillon 3 3656 7 4th Place Third Grade
5 Persily,Benjamin 3 3216 9 5th Place Third Grade
6 El Moselhy,Ali 3 2720 9
7 Hall,Isabella 3 1938 7
8 Schwartz,Jared 3 1807 10
9 Kelly-yuoh,Ozzie 3 1585 8
10 Freed,Kieran 3 1315 11
11 Petrovic,Momir 3 1166 12
12 Wang,Hannah 3 1125 8

Second Grade Leaders

Place Name Grade Score #Events Prize
1 Homan,Luke 2 5989 15 Second Grade Champion
2 Ulmer,Robert 2 3488 8 2nd Place Second Grade
3 Ho,Joseph 2 3062 9 3rd Place Second Grade
4 Low,Beatrice 2 2934 7 4th Place Second Grade
5 Rattray,Katherine 2 1531 7 5th Place Second Grade
6 Sinyavin,Alexei 2 1184 10
7 Mulraine,M Dominic 2 843 9
8 Promisel,Joshua 2 801 7
9 Kai,Mia 2 682 7
10 Brown,Robert 2 610 7
11 Hodulik,Charlie 2 483 7

K-I Leaders

Place Name Grade Score #Events Prize
1 Casenas,Luis-joshua 1 3002 9 First Grade Champion
2 Lee,Cooper 1 1910 13 2nd Place First Grade
3 Medina,Sebastian 1 1778 12 3rd Place First Grade
4 Engenheiro,Damian 1 1690 9 4th Place First Grade
5 Choi,Jackson 1 1538 11 5th Place First Grade
6 George,Christopher 1 1135 12
7 Zhang,Leo 1 1022 9
8 Arora,Rahul 1 926 8
9 Arora,Arjun K 832 8 Kindergarten Champion
10 Chung,Jesse 1 793 8
11 Zhu,Tony 1 773 8
12 Palmer,Bradley 1 701 7
13 Lebwohl,Jacob K 691 7
14 Waldorf,Hudson 1 561 7
15 Hurst,Chase K 455 7
16 Khichadia,Arian 1 401 7
17 Niv,Shai 1 342 7
18 Behringer,Neel K 336 7

The 2013-2014 NSCF Grand Prix season concluded May 17th, 2014. Here are the winners…

Final results, based on twenty events through May 17, 2014. Only those with seven or more events are listed; this is the minimum participation required for recognition.
High School: Cobb, Shawn Tyre
Middle School: Schetlick, Robert
Fifth Grade: Golimbu, Calvin
Fourth Grade Cushman, Ethan
Third Grade: Kumar, Advay
Second Grade: Homan, Luke
First Grade: Casenas, Luis-joshua
Kindergarten: Arora, Arjun

High School Leaders

Place Name Grade Score #Events Prize
1 Cobb,Shawn 11 11407 7 Hign School Champion

Middle School Leaders

Place Name Grade Score #Events Prize
1 Schetlick,Robert 8 8694 11 Middle School Champion
2 Kaufman,Liam 8 8511 9 2nd Place Middle School
3 Martin,Spencer 6 7814 12 3rd Place Middle School
4 Feldman,Andrew 6 6635 13 4th Place Middle School
5 Stoltz,Conner 6 5652 7 5th Place Middle School
6 Kanganis,Alisa 6 4381 7
7 Molina,Vicente 8 4160 7
8 Thomas,Spencer 8 2807 9
9 Ziabkin,Ivan 6 2633 10
10 Gordon,Nielsen 7 2325 8
11 Chun,Miles 6 2265 8
12 Zegarac-pollock,Luka 7 2066 8
13 Cohen,Joshua 8 1621 7
14 Tapiero,Oscar 8 945 7

Fifth Grade Leaders

Place Name Grade Score #Events Prize
1 Golimbu,Calvin 5 8122 17 Fifth Grade Champion
2 Angelone,Liam 5 7206 13 2nd Place Fifth Grade
3 Bianco,Nicholas 5 5715 12 3rd Place Fifth Grade
4 Vail,Charlie 5 4534 8 4th Place Fifth Grade
5 Sanchez,Ibrahem 5 3759 11 5th Place Fifth Grade
6 Ozawa,Toranosuke 5 3560 8
7 Grant,William 5 3018 11
8 Daher,George 5 2679 7
9 Engenheiro,Maya 5 2153 11
10 Kang,Anthony 5 1575 7
11 Rekhi,Noor 5 1437 8

Fourth Grade Leaders

Place Name Grade Score #Events Prize
1 Cushman,Ethan 4 6747 8 Fourth Grade Champion
2 Korn,Lucas 4 5004 9 2nd Place Fourth Grade
3 Casenas,Luis-jaime 4 4948 9 3rd Place Fourth Grade
4 Rekhi,Sanah 4 3315 8 4th Place Fourth Grade
5 Medina,Sofia 4 2970 8 5th Place Fourth Grade
6 Sinyavin,Ivan 4 2471 9
7 Cooper,Benjamin 4 1903 10
8 Feldman,Joshua 4 1802 12
9 McClymont,Ryan 4 1612 7
10 Stoltz,Molly 4 1261 7
11 Bornmann,William 4 1238 7
12 Fontana,Francisco 4 825 7
13 Tanaka-wong,Tyler 4 771 7

Third Grade Leaders

Place Name Grade Score #Events Prize
1 Kumar,Advay 3 7771 7 Third Grade Champion
2 Liew,Matthew 3 7116 12 2nd Place Third Grade
3 Hood,Avery 3 5749 8 3rd Place Third Grade
4 Hurst,Dillon 3 3656 7 4th Place Third Grade
5 Persily,Benjamin 3 3216 9 5th Place Third Grade
6 El Moselhy,Ali 3 2720 9
7 Hall,Isabella 3 1938 7
8 Schwartz,Jared 3 1807 10
9 Kelly-yuoh,Ozzie 3 1585 8
10 Freed,Kieran 3 1315 11
11 Petrovic,Momir 3 1166 12
12 Wang,Hannah 3 1125 8

Second Grade Leaders

Place Name Grade Score #Events Prize
1 Homan,Luke 2 5989 15 Second Grade Champion
2 Ulmer,Robert 2 3488 8 2nd Place Second Grade
3 Ho,Joseph 2 3062 9 3rd Place Second Grade
4 Low,Beatrice 2 2934 7 4th Place Second Grade
5 Rattray,Katherine 2 1531 7 5th Place Second Grade
6 Sinyavin,Alexei 2 1184 10
7 Mulraine,M Dominic 2 843 9
8 Promisel,Joshua 2 801 7
9 Kai,Mia 2 682 7
10 Brown,Robert 2 610 7
11 Hodulik,Charlie 2 483 7

K-I Leaders

Place Name Grade Score #Events Prize
1 Casenas,Luis-joshua 1 3002 9 First Grade Champion
2 Lee,Cooper 1 1910 13 2nd Place First Grade
3 Medina,Sebastian 1 1778 12 3rd Place First Grade
4 Engenheiro,Damian 1 1690 9 4th Place First Grade
5 Choi,Jackson 1 1538 11 5th Place First Grade
6 George,Christopher 1 1135 12
7 Zhang,Leo 1 1022 9
8 Arora,Rahul 1 926 8
9 Arora,Arjun K 832 8 Kindergarten Champion
10 Chung,Jesse 1 793 8
11 Zhu,Tony 1 773 8
12 Palmer,Bradley 1 701 7
13 Lebwohl,Jacob K 691 7
14 Waldorf,Hudson 1 561 7
15 Hurst,Chase K 455 7
16 Khichadia,Arian 1 401 7
17 Niv,Shai 1 342 7
18 Behringer,Neel K 336 7

The 2013-2014 NSCF Grand Prix season concluded May 17th, 2014. Here are the winners…

Final results, based on twenty events through May 17, 2014. Only those with seven or more events are listed; this is the minimum participation required for recognition.
High School: Cobb, Shawn Tyre
Middle School: Schetlick, Robert
Fifth Grade: Golimbu, Calvin
Fourth Grade Cushman, Ethan
Third Grade: Kumar, Advay
Second Grade: Homan, Luke
First Grade: Casenas, Luis-joshua
Kindergarten: Arora, Arjun

High School Leaders

Place Name Grade Score #Events Prize
1 Cobb,Shawn 11 11407 7 Hign School Champion

Middle School Leaders

Place Name Grade Score #Events Prize
1 Schetlick,Robert 8 8694 11 Middle School Champion
2 Kaufman,Liam 8 8511 9 2nd Place Middle School
3 Martin,Spencer 6 7814 12 3rd Place Middle School
4 Feldman,Andrew 6 6635 13 4th Place Middle School
5 Stoltz,Conner 6 5652 7 5th Place Middle School
6 Kanganis,Alisa 6 4381 7
7 Molina,Vicente 8 4160 7
8 Thomas,Spencer 8 2807 9
9 Ziabkin,Ivan 6 2633 10
10 Gordon,Nielsen 7 2325 8
11 Chun,Miles 6 2265 8
12 Zegarac-pollock,Luka 7 2066 8
13 Cohen,Joshua 8 1621 7
14 Tapiero,Oscar 8 945 7

Fifth Grade Leaders

Place Name Grade Score #Events Prize
1 Golimbu,Calvin 5 8122 17 Fifth Grade Champion
2 Angelone,Liam 5 7206 13 2nd Place Fifth Grade
3 Bianco,Nicholas 5 5715 12 3rd Place Fifth Grade
4 Vail,Charlie 5 4534 8 4th Place Fifth Grade
5 Sanchez,Ibrahem 5 3759 11 5th Place Fifth Grade
6 Ozawa,Toranosuke 5 3560 8
7 Grant,William 5 3018 11
8 Daher,George 5 2679 7
9 Engenheiro,Maya 5 2153 11
10 Kang,Anthony 5 1575 7
11 Rekhi,Noor 5 1437 8

Fourth Grade Leaders

Place Name Grade Score #Events Prize
1 Cushman,Ethan 4 6747 8 Fourth Grade Champion
2 Korn,Lucas 4 5004 9 2nd Place Fourth Grade
3 Casenas,Luis-jaime 4 4948 9 3rd Place Fourth Grade
4 Rekhi,Sanah 4 3315 8 4th Place Fourth Grade
5 Medina,Sofia 4 2970 8 5th Place Fourth Grade
6 Sinyavin,Ivan 4 2471 9
7 Cooper,Benjamin 4 1903 10
8 Feldman,Joshua 4 1802 12
9 McClymont,Ryan 4 1612 7
10 Stoltz,Molly 4 1261 7
11 Bornmann,William 4 1238 7
12 Fontana,Francisco 4 825 7
13 Tanaka-wong,Tyler 4 771 7

Third Grade Leaders

Place Name Grade Score #Events Prize
1 Kumar,Advay 3 7771 7 Third Grade Champion
2 Liew,Matthew 3 7116 12 2nd Place Third Grade
3 Hood,Avery 3 5749 8 3rd Place Third Grade
4 Hurst,Dillon 3 3656 7 4th Place Third Grade
5 Persily,Benjamin 3 3216 9 5th Place Third Grade
6 El Moselhy,Ali 3 2720 9
7 Hall,Isabella 3 1938 7
8 Schwartz,Jared 3 1807 10
9 Kelly-yuoh,Ozzie 3 1585 8
10 Freed,Kieran 3 1315 11
11 Petrovic,Momir 3 1166 12
12 Wang,Hannah 3 1125 8

Second Grade Leaders

Place Name Grade Score #Events Prize
1 Homan,Luke 2 5989 15 Second Grade Champion
2 Ulmer,Robert 2 3488 8 2nd Place Second Grade
3 Ho,Joseph 2 3062 9 3rd Place Second Grade
4 Low,Beatrice 2 2934 7 4th Place Second Grade
5 Rattray,Katherine 2 1531 7 5th Place Second Grade
6 Sinyavin,Alexei 2 1184 10
7 Mulraine,M Dominic 2 843 9
8 Promisel,Joshua 2 801 7
9 Kai,Mia 2 682 7
10 Brown,Robert 2 610 7
11 Hodulik,Charlie 2 483 7

K-I Leaders

Place Name Grade Score #Events Prize
1 Casenas,Luis-joshua 1 3002 9 First Grade Champion
2 Lee,Cooper 1 1910 13 2nd Place First Grade
3 Medina,Sebastian 1 1778 12 3rd Place First Grade
4 Engenheiro,Damian 1 1690 9 4th Place First Grade
5 Choi,Jackson 1 1538 11 5th Place First Grade
6 George,Christopher 1 1135 12
7 Zhang,Leo 1 1022 9
8 Arora,Rahul 1 926 8
9 Arora,Arjun K 832 8 Kindergarten Champion
10 Chung,Jesse 1 793 8
11 Zhu,Tony 1 773 8
12 Palmer,Bradley 1 701 7
13 Lebwohl,Jacob K 691 7
14 Waldorf,Hudson 1 561 7
15 Hurst,Chase K 455 7
16 Khichadia,Arian 1 401 7
17 Niv,Shai 1 342 7
18 Behringer,Neel K 336 7