High School: Feldman,Andrew
Middle School: Servin-Demarrais,Helena
Fifth Grade: Schwartz,Jared
Fourth Grade Mulraine, M. Dominic
Third Grade: Casenas,Luis-Joshua
Second Grade: Klenoff,Caleb
K-1: Doyle,Charles
Kindergarten: Boyko,Boris

NSCF Scholastic Grand Prix

The NSCF Grand Prix competition encourages perseverance and the pursuit of excellence in chess by offering special awards to those players who play frequently and well in NSCF tournaments. The competition is structured by grade categories, with point assignments based on the strength of the sections a player has competed in, and the scores achieved in those sections.

See What do I need to know about the Grand Prix, accessible from the Tournaments FAQ.

2015-2016 Grand Prix Final Standings and Awards

The results below are final, based on 18 events through May 22,2016.
This is the complete end-season leader list. Winners are in bold.
Additional Sixth Grade and Kindergarten awards have been added.
 
  High School Leaders        
Place Name Grade Score #Events Award
1 Feldman,Andrew 9 13416 13 1st Place High School
2 Sharp,Danielle 10 10662 6 2nd Place High School
3 Gisi,Thomas 9 485 10  
           
  Middle School Leaders        
Place Name Grade Score #Events Award
1 Servin-Demarrais,Helena 6 9748 11 1st Place Middle School
2 Casenas,Luis-Jaime 6 7877 7 2nd Place Middle School
3 Demartino,Andrew 8 7385 7 3rd Place Middle School
4 Rekhi,Sanah 6 6680 7 3rd Place Sixth Grade
5 Aybar,Benjamin 7 5862 9 5th Place Middle School
6 Newman,Jason 6 5833 12 4th Place Sixth Grade
7 Bornmann,William 6 5584 8  
8 Chun,Miles 8 4663 8  
9 Feldman,Joshua 6 4247 11  
10 Vail,Charlie 7 4115 6  
11 Alexander,Ethan 6 3884 8  
12 Daher,George 7 3531 6  
13 Golimbu,Calvin 6 3048 7  
14 Sinyavin,Ivan 6 2389 7  
15 Handelman,Joshua 6 1631 6  
16 Acampora,Max 6 1389 7  
17 Freed,Kieran 6 1300 7  
           
  Fifth Grade Leaders        
Place Name Grade Score #Events Award
1 Schwartz,Jared 5 18116 16 1st Place 5th Grade
2 Kelly-Yuoh,Ozzie 5 13578 16 2nd Place 5th Grade
3 Mlynar,Aurelius 5 11370 15 3rd Place 5th Grade
4 Brey,Matthew 5 5446 15 4th Place 5th Grade
5 Behringer,Meena 5 3773 6 5th Place 5th Grade
6 Zheng,Jason 5 2384 6  
7 Makode,Ayan 5 1158 6  
8 Moscoe-Polner,Maximilian 5 722 6  
           
  Fourth Grade Leaders        
Place Name Grade Score #Events Award
1 Mulraine,M. Dominic 4 8756 17 1st Place 4th Grade
2 Acharya,Lorenzo 4 6140 8 2nd Place 4th Grade
3 Stephens,Nicholas 4 4495 12 3rd Place 4th Grade
4 Sinyavin,Alexei 4 2827 8 4th Place 4th Grade
5 Promisel,Joshua 4 2610 9 5th Place 4th Grade
6 Brown,Robert H 4 2461 7  
7 Toland,Dylan 4 1858 10  
8 Gao,Olivia 4 1712 7  
8 Lui,Leo 4 1712 7  
10 Chen,Darren 4 1583 7  
11 Hodulik,Charlie 4 1570 7  
12 Coulanges,Deven 4 1427 7  
13 Ramos,Estevan 4 1052 7  
14 Perez,Ronney 4 960 7  
15 Jimenez,Luis 4 837 7  
16 Maldonado,Sophia 4 351 6  
           
  Third Grade Leaders        
Place Name Grade Score #Events Award
1 Casenas,Luis-Joshua 3 7339 7 1st Place 3nd Grade
2 Arora,Rahul 3 4152 8 2nd Place 3nd Grade
3 George,Christopher 3 3618 12 3rd Place 3nd Grade
4 Sanders,Joshua 3 2679 15 4th Place 3nd Grade
5 Schiwek,Thomas 3 2155 10 5th Place 3nd Grade
6 Zhu,Jenny 3 1497 6  
7 Maass,Luc 3 1254 8  
8 Ren,Linyue 3 1210 9  
9 Herne,Gabriel 3 1179 7  
10 Gerardi,Jackson 3 1132 8  
11 Georgakopoulos-Ueta,Rena 3 1121 6  
12 Xu,Kevin 3 1039 6  
13 Obia,Menya 3 966 7  
14 Surguladze,Sophie 3 952 8  
15 Li,Sophie 3 864 6  
16 Jaradat,Omar 3 760 6  
17 Beit,Natalie 3 747 8  
18 Sneddon,Ryan 3 572 6  
19 Jaiswal,Aanya 3 439 6  
           
  Second Grade Leaders        
Place Name Grade Score #Events Award
1 Klenoff,Caleb 2 7292 11 1st Place 2nd Grade
2 Mlynar,Seraphina 2 3644 15 2nd Place 2nd Grade
3 Krishna,Rohan 2 3062 9 3rd Place 2nd Grade
4 Arora,Arjun 2 2506 7 4th Place 2nd Grade
5 Graham,Henry 2 2313 6 5th Place 2nd Grade
6 Behringer,Neel 2 2071 7  
7 Stephens,Natalie 2 2047 11  
8 Brey,Juliette 2 1771 15  
9 Heelan,Xiao 2 1654 7  
10 Beck,Avery 2 1508 8  
11 Evans,Serena 2 1205 7  
12 Obia,Mich 2 950 7  
13 Brown,Rhys 2 865 7  
14 Brass,Clemens 2 812 6  
15 Valencia,Evelyn 2 458 6  
           
  K-I Leaders        
Place Name Grade Score #Events Award
1 Doyle,Charles 1 4212 10 1st Place K-1
2 Ku,Averey 1 1760 6 2nd Place K-1
3 Servedio,Oliver 1 1361 8 3rd Place K-1
4 Aybar,Alexander 1 752 7 4th Place K-1
5 Boyko,Boris K 742 8 Top Kindergartner
6 Surguladze,Luka K 727 8 2nd Place Kindergartner
6 Zhu,Sophie 1 727 6  
8 Brass,Felix K 587 6  
9 Behringer,Kiran K 582 8  
10 Li,Eric 1 570 7  
11 Dean,Colin K 554 6  
12 Graham,Leo K 401 6  
13 Acharya,Camila 1 303 7  
14 Arora,Simi K 301 6  

 

Recommended books for beginning players.